Bir Kaşık Balı Dilinizin Orta Kısmına Koyun Mucizeyi Görün! Nelere İyi Geldiğini Duyunca Çevrenize de Öğretmek İsteyeceksiniz

Doğanın en büyük mucizesi baldır. Asrın şifası olarak görülen bu besini mutfağınızdan eksik etmeyin. Tam bir şifa deposu olan balın vücuttaki etkileri ise hayranlık uyandırıyor. İşte bir çay kaşığı balın faydaları...

Bir Kaşık Balı Dilinizin Orta Kısmına Koyun Mucizeyi Görün! Nelere İyi Geldiğini Duyunca Çevrenize de Öğretmek İsteyeceksiniz

Alternatif tıbbın ve bilimsel tıbbın gözde besini olan balın vücut üzerindeki etkileri ağızları açık bıraktırdı. Bir çay kaşığı kadar balı dilin tam ortasına koyun yaşadıklarınıza inanamayacaksınız. Asrın en büyük şifa deposu olan bal, içeriğinde yüksek oranda antiseptik ve antibakteriyel mineraller taşır.

Bütün hekimler tarafından şiddetle önerilen bal hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Her sabah bal şurubu içenler hasta olmaz" diye buyurmuştur. Bebeklikten yaşlılığa kadar muazzam faydalar sağlayan balın doğallığı da çok önemlidir.

BİR ÇAY KAŞIĞI BALI DİLİNİZİN TAM ORTA YERİNE KOYARSANIZ...

Güçlü bir şeker barındıran bal, kana karıştırdığı andan itibaren vücudun ihtiyacı olan şeker oranını karşılar. Abur cubur isteğini bastırarak vücudun atık besinlerle dolmasını engeller. Diyabet hastaları için de oldukça etkili bir ilaç haline gelir.

Ağız yanması en sık yaşanılan durumlardan biridir. Ancak sık sık yaşandığında damağı bile etkiler. Ağız içinde enfeksiyon miktarını artırır. İltihaplanmaya davetiye çıkaran bu durumun en büyük hasarı ise tat alma duyusudur.

Ağız yanması tat alma duyusunu ortadan kaldırır. Uzmanlar bu durumun yaşanmaması için ağız yanması esnasında hemen ağza bir çay kaşığı kadar bal alınmasını tavsiye eder. Bal ağzı içindeki enfeksiyon miktarını azaltarak enfeksiyon riskini azaltır. Diş etini güçlendirir. Ağız kokusunu önler.

Bağışıklık sisteminin en ihtiyacı olan besindir. Çünkü antibakteriyel enzimler barındırır. Bu sayede vücutta oluşan alerjik semptomları önler. Vücudun virüs ve bakterilerle savaşını destekler. Öte yandan yapılan araştırmalarda barındırdığı flavonoidler sayesinde kanser riskini ortadan kaldırır.

Vücudun sinir sistemini yenileyerek enerji depolarını fuller. Bu sayede aşırı yemek yemenin önünü keserek gereksiz kilo almayı durdurur.

Cildi yenileyerek kepek ve kaşınama gibi yaşam kalitesini düşüren hastalıkları engeller. Asırlardır özellikle savaş esnasında yarları çabuk iyileşmesi için askerlere bal sürülürdür. Bir çay kaşığı bal vererek dirençleri artırılırdı.

Üst solunum yolları hastalıklarının neden olduğu tüm sorunları ortadan kaldırır. Boğazları yumuşatarak balgamı söktürür. Virüslerin etkinliğini azaltır. Mide ve bağırsakların işlevselliğini artırır.