Enfes Tavada Börek Tarifi! Bunu Yapanı Kocası Çok Seviyor

Enfes tavada börek oldukça pratik ve oldukça lezzetli bir tadımlıktır. Misafirleriniz için ve acil yemek durumlarında hemen tercih edebileceğiniz bu tat oldukça da lezzetlidir. Bu böreğin yapımını sizlerle paylaşıp sizlerde denediğiniz vakit bize har vereceksiniz. Tavada börek için gerekli olan

Enfes Tavada Börek Tarifi! Bunu Yapanı Kocası Çok Seviyor

Enfes tavada börek oldukça pratik ve oldukça lezzetli bir tadımlıktır.  Misafirleriniz için ve acil yemek durumlarında hemen tercih edebileceğiniz bu tat oldukça da lezzetlidir. Bu böreğin yapımını sizlerle paylaşıp sizlerde denediğiniz vakit bize har vereceksiniz.  Tavada börek için gerekli olan

Malzemeler

  • Bir adet yumurta
  • Bir paket kabartma tozu
  • Bir fiske tuz
  • İki kepçe yoğurt
  • Bir ya da iki yemek kaşığı tereyağı
  • Bir adet yufka

İç harcı için;

  • İstenilen ölçüde peynir
  • Maydanoz

Yapılışı

Öncelikle yuvarlak şekilde olan yufkamızı bir tepsiye seriyoruz. Daha sonra tavada börek için gerekli olan karışımı yapıyoruz. Bir leğene iki kepçe yoğurt koyduktan sonra üzerine bir adet yumurta kırıyoruz. Daha sonra iyice karışana kadar bu ikiliyi çırpıyoruz. Daha sonra tuz ve kabartma tozunu da ilave ederek yeniden karıştırmaya başlıyoruz.

Tavada daha önce eritmiş olduğumuz tereyağından iki yemek kaşığı ilave ederek birbirlerine girecek şekilde karıştırıyoruz. Hazırlanan bu iç harcını tepsiye daha önceden sermiş olduğumuz yufkanın üzerine her yerine değecek şekilde sürüyoruz. Bu kısımda en önemli püf noktalardan biri bu iç harcını yufkayı vıcık vıcık etmeden sürmeye dikkat etmektir.

Az bir biçimde her yere değecek şekilde sürülen yufkanın iki kenarı katlanır. Katlanan iki kenara da eşit miktarda her yere gelecek şekilde sürülür. Daha sonra önceden ezilen peynir ve önceden doğranmış olan maydanoz yufka içerisine eklenir. Daha sonra katlanmayı bekleyen üst ve alt yufka kapağının birisi kapatılır ve yine hazırlanan iç harcı kapatılan kısma her yerine değecek şekilde az bir miktarda sürülür.

Daha sonra bir diğer yufka kapağı kapatılır ve yufkanın şekli kare bir biçim alır. Hazırlanan bu börek hamuru tavaya alınır. Tavaya daha önce konulmuş olan yağda döndürerek kızartılır. Her iki yanıda kızaran böreğinizi tavadan alabilirsiniz. Afiyet olsun.