Evde poğaça yapanlar için tüm sırları tek bir haberde derledik. Eğer siz de poğaçalarınıza yoğurt yerine bunu koyarsanız, balon gibi kabardıkça kabaran poğaçanıza inanamayacaksınız...

Pazar kahvaltılarının ve çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan poğaçaların en önemli özellikleri arasında puf puf kabarmaları bulunuyor.

BALON GİBİ KABARAN POĞAÇA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1 adet yumurta sarısı
1 su bardağı süt
1 kase beyaz peynir
1 su bardağı sıvı yağ
1 demet maydanoz (isteğe bağlı)
1 şişe mineral soda
1 silme tatlı kaşığı kristal şeker
1 paket kuru maya (alternatif olarak 1 paket instant maya)
1 adet yumurta akı
1 çay kaşığı tuz
3,5-4 su bardağı un


BALON GİBİ KABARAN POĞAÇA NASIL HAZIRLANIR?

Karar gaztesinde yer alan habere göre öncelikle tüm sıvı bileşenlerimizi (süt, sıvı yağ, soda, yumurta akı) bir kaba alalım ve dikkatli bir şekilde harmanlayalım. Bunun için ilk dikkat etmemiz gereken şey, tüm bileşenlerin oda sıcaklığında olmasıdır. Aksi halde poğaça yeteri kadar kabarmaz.

Hazırlamış olduğumuz karışıma ilk önce kuru mayayı, daha sonra kristal şekeri ekleyelim ve birleştirelim. Ardından da tuzu ekleyelim. Yine sizinle paylaşacağımız detaylara göre, kuru maya ve şekeri ekledikten sonra bir nebze bekleyelim bu poğaçamızın kabarıklığınızı artıracaktır. Yine verilen bilgilere göre, mayamızın aktif olması için tuzu eklerken 2-3 dakika bekletmemizde de yarar var.

Hamurumuz elimize yapışmayacak kıvama gelene dek un eklemeyi sürdürelim. Aman dikkat! Eğer hamura çok fazla eklerseniz, poğaça kabarıklığınız ideal ölçüde olmaz. Poğaça hamurunuz katiyen sert bir hamur olmamalı.

EN KRİTİK NOKTA TEPSİ MAYASI

Hamurumuzu 20 ila 25 dakika kadar mayalanmaya bırakalım. Poğaçanız ne kadar uzun süre mayalanırsa, o denli kabarır.

Poğaçamızın iç bileşenleri için 1 kase beyaz peynir, maydanoz ve bir çay kaşığı tuzu bir kasede özenle harmanlayalım. Daha sonra mayalanmış olan hamurumuzu minik bezelere bölelim. Bezelerimizi nazikçe açalım ve içine peynirli karışımı ekleyerek şekil verelim.

Poğaçalarımıza şekil verirken, hamurumuzun kenarlarından tutarak içe doğru katlayalım.  Hazırlamış olduğumuz poğaçaları tepsiye yerleştirelim ve bir süre daha mayalanmaları için bekleyelim. Paylaşılan detaylara göre, tepsi mayası için ideal süre minimum 10 dakika olarak belirtilmiştir.

Poğaçaların üst bölümüne yumurta sarısı sürelim ve, önceden ısıtmış olduğumuz 180 derecelik fırında 20 ila 25 dakika arasında pişirelim. Afiyet olsun.